Itálie

Lyžujte na legendárních sjezdovkách

Od Dolomit po Alpy, Itálie je známá svými legendárními sjezdovkami. Lyžování v Itálii se nepodobá žádnému jinému zážitku, který můžete na horách v Evropě zažít. Alpy a Dolomity v severní Itálii ideálně kombinuje dechberoucí výhledy se sjezdovými tratěmi všech obtížností a rozmanitým terénem. Pro lyžaře, kteří chtějí na své příští zimní dovolené zažít něco mimořádného, je Itálie jednou z destinací, kterou by určitě měli mít na svém seznamu.

Například vyhlášené středisko Sestriere, ležící asi 50 kilometrů západně od Turína, nabízí sjezdařům jedinečný lyžařský zážitek na světoznámých sjezdovkách. Toto oblíbené zimní středisko se může pyšnit skutečně velkolepou scenérií. Současně ale nabízí spoustu aktivit na sjezdovkách i mimo ně. Od černých sjezdovek, určených hlavně zdatným a zkušeným jezdcům, až po modré začátečnické tratě. Toto rodinné středisko v západní Itálii uspokojí přání a potřeby každého z jeho návštěvníků. Kromě toho si mohou turisté v této rušné horské obci užít řadu après-ski možností. Pochopitelně včetně návštěvy tradičních italských restaurací a živých barů.

Vyhlášená italská střediska

Hledáte ideální destinaci, kde budete moci prožít skvělou lyžařskou dovolenou? Pak nemusíte hledat nic jiného než než Itálii. S některými z nejznámějších lyžařských středisek v Evropě nabízí Itálie fantastický lyžařský zážitek všem lyžařům i nelyžařům. V italských Alpách i působivých Dolomity je k nalezení spousta sjezdovek a lyžařských terénů, které můžete během dovolené prozkoumat a blíže poznat. Ať už jste začátečník, nebo zkušený lyžař, tato známá italská střediska vás určitě nezklamou.

Gigantická lyžařská oblast Dolomiti Superski je jedním z nejoblíbenějších italských lyžařských horkých tipů. Oblast se může pochlubit více než 1.200 kilometry sjezdovek a svou trať si tu najde každý sjezdař. V Dolomiti Superski najdete bezpočet lyžařských zařízení včetně snowparků, U-ramp a možnosti lyžování mimo sjezdovky. Navíc si tu budete moci užívat úžasného výhledu během cesty na lanovkách a gondolách.

Proměňte lyžařské sny ve skutečnost

Splňte si tuto zimu své lyžařské sny v Itálii. Itálie je domovem jedněch z nejkrásnějších pohoří v Evropě. Tato skutečnost dělá z Itálie ideální destinaci milovníků sjezdového lyžování a snowboardingu. Kvůli dechberoucí scenérii, přátelským místním obyvatelům a široké škále lyžařských středisek, ze kterých si můžete vybrat, se italské Alpy řadí k nejpopulárnějším zimním destinacím i mezi českými turisty. V italských horách najdete vše, co byste mohli k prožití dokonalé zimní dovolené potřebovat.

Dolomity jsou obzvláště známé svými prvotřídními sjezdovkami a spoustou prašanu. I to je důvodem, proč se každoročně řadí k oblíbeným cílům lyžařů ze všech koutů Evropy. Obzvláště vyhlášená je taktéž italská lyžařská oblast Sella Ronda. Tu tvoří celkem čtyři prestižní lyžařská středisek, propojená prostřednictvím více než 100 kilometrů upravovaných sjezdových tratí, vleků a lanovek. Okruh Sella Ronda je vhodný pro všechny sjezdaře, začátečníky i zkušené lyžaře.

Historie lyžování v Itálii

Není bez zajímavosti, že lyžování je v Itálii oblíbené již po více než století. Ať už jde o alpské lyžování, běh na lyžích nebo snowboarding. A důvod je vcelku jednoduchý. Italské Alpy totiž svým návštěvníkům nabízejí jedny z nejlepších sjezdovek v Evropě. Než se ale zaměříme na současné sjezdové lyžování v Itálii, pojďme se na chvíli ponořit do jeho bohaté historie.

Počátky lyžování v Itálii lze vysledovat až do doby před více než 2.000 lety! To údolí Aosta obývali Keltové a později Římané. A právě ti vyvinuli primitivní lyže ze dřeva a zvířecích kůží. Zatímco tyto první lyže sloužily především jako dopravní prostředek po zasněženém terénu, brzy se staly důležitou součástí každodenního života v mnoha horských městech. Zcela pochopitelně zejména v zimních měsících, kdy byly silnice neprůjezdné. Rychle se přemístíme vpřed o několik století a můžeme konstatovat, že současní Italové přijali moderní sjezdové lyžování za své. A to se za krátký čas stalo jednou z nejoblíbenějších zimních sportovních aktivit v zemi.

Špičkové sjezdovky

Objevte i vy dnes už legendární sjezdovky v Itálii. Od Alp na severu Itálie až po vrcholky střední Itálie je sjezdové lyžování oblíbeným zimním sportem bez ohledu na dovednosti i věk. Každým rokem přijíždějí tisíce příznivců lyžování objevovat neuvěřitelné lyžařské lokality této kouzelné země. Lyžování v Itálii je oblíbenou zábavou už od konce 19. století. A dodnes je i mezi samotnými Italy jedním z nejpopulárnějších zimních sportů.

Vůbec nezáleží na vašich lyžařských schopnostech a dovednostech. V Itálii nemá nikdo o vhodné a krásné sjezdové tratě nouzi. Pohoří Dolomity nabízí sjezdovky, přepravní zařízení a další lyžařské zázemí na velmi vysoké úrovni. Výhledy z vrcholů italských Alp a Dolomit po okolí vám vezmou dech. A na zdejších upravovaných tratích si dobře zalyžuje každý. V případě italských zimních středisek platí, že co jméno, to pojem. Kdo by neznal třeba Cortinu d’Ampezzo, Livigno nebo Kronplatz?

Italská zimní říše divů

Zasněžené hory Itálie jsou bezpochyby zimní říší divů. Lyžaři a snowboardisté si v nich mohou užít vzrušení z dokonale upravených sjezdovek. Od severních regionů až po svou centrální část překypuje Itálie prvotřídními příležitostmi ke sjezdovému lyžování. Ať už jste lyžařský odborník nebo s lyžování a prvními obloučky právě začínáte, v italských lyžařských střediscích si každý najde svah, jenž bude přesně podle jeho představ.

Vyberte si v Itálii z více než 300 lyžařských areálů. Ty nabízejí svým návštěvníkům vše, od cvičných luk pro začátečníky až po upravované tratě a terény mimo sjezdovky. Skiareály v nadmořských výškách od 1.200 do 3.200 metrů nabízejí spoustu možností, jak v Itálii strávit parádní zimní dovolenou. Sjezdovky se táhnou z pasáží vysoko nad hranicí lesa až po hluboká údolí. Klikatí se skrze lesy i široké otevřené louky. Není se tedy co divit, že lyžaři v takových počtech cestují do Itálie rok co rok.

Na lyže do Alp

Možnost užít si v zimě lyžování na svazích italských Alp je v každém případě nezapomenutelným zážitkem. Dobrou zprávou je, že Itálie nabízí jedinečnou lyžařskou dovolenou všem. Každý z lyžařů i snowboardistů si tady může užít překrásné výhledy na majestátní zasněžené vrcholky až bezezbytku si vychutnat vzrušující sjezdy na některých z nejznámějších evropských sjezdovek. V ikonických italských Alpách je k nalezení řada zimních středisek, která se proslavila daleko za hranicemi samotné Itálie.

Tradičním italským zimním střediskem je Cortinu d’Ampezzo. Její exteriéry se objevily kupříkladu v Bondovce Jen pro tvé oči. A Cortina dokonce hostila zimní olympijské hry v roce 1956. Není tedy pochyb o tom, že na území Itálie si můžete zalyžovat ve střediscích světového jména.

Luxusní pobyty v italských Alpách

Ti z lyžařů, kteří se rozhodli strávit svou zimní dovolenou v Itálii a chtějí svůj pobyt posunout ještě na vyšší úroveň, se mohou ubytovat v některém z luxusních hotelů, které jsou v italských Alpách k dispozici. Ty svým hostům umožní relaxovat v komfortním zázemí a přitom si dopřát všechno to vzrušení a adrenalin ze sjezdového lyžování. Od pětihvězdičkových hotelů se soukromými lázněmi až po útulné a dobře zařízené chaty, zastrčené v malebných horských vesničkách. Každý, kdo touží být hýčkán, tu najde vše, co by k ideální dovolené mohl potřebovat.

Místní kuchyně

Klasický zimní sport, sjezdové lyžování, je jednoznačně nejoblíbenější volbou turistů, cestujících v zimních měsících na dovolenou do Itálie. Tato vzrušující aktivita je ještě příjemnější, když ji doprovází lahodná místní kuchyně. Ta je široce dostupná v mnoha italských lyžařských vesnicích. Stačí zajít do některé z typických restaurací či pizzerií. Může ochutnat vše z vyhlášené italské gastronomie. Od vydatných dušených pokrmů s jemným masem a zeleninou až po dekadentní dezerty. Tato jedinečná jídla dodají každé lyžařské dovolené extra šmrnc.

Začněte svůj den snídaní z polenty, smetanové kukuřičné mouky uvařené s máslem nebo smetanou, a přelité sýrem. K obědu vyzkoušejte misku minestrone, tradiční polévku z rajčat, brambor a fazolí, ochucené kořením jako je česnek, bazalka a oregano. Poté přidejte šťavnatou vepřovou pečeni k pečeným bramborám. Jde o perfektní způsob, jak doplnit palivo po dni na sjezdovce. A nebo si dejte typické italské těstoviny či obligátní pizzu.

Některá z italských lyžařských oblastí

Livigno

Livigno je menší italské lyžařské středisko, uhnízděné v dechberoucích horách regionu Lombardie. Lyžování v Livignu poskytuje jedinečný a vzrušující zážitek díky malebné okolní krajině a náročným sjezdovkám. S více než 115 kilometry tratí je toto středisko považováno za jedno z nejlepších lyžařských center v Itálii, kde se bude líbit jak začátečníkům, tak i zkušeným lyžařům.

Vesnička se rozkládá v nadmořské výšce přes 1.800 metrů nad mořem. Na sněžení se v Livignu můžete spolehnout po celou zimní sezónu. To znamená od listopadu do dubna. Ať už hledáte pohodový den na lyžích, nebo něco dobrodružnějšího, jako je skitouring, Livigno má v nabídce pro každého něco. Díky vysoké nadmořské výšce se mohou návštěvníci Livigna kochat opravdu pozoruhodnými výhledy. A vychutnávat si celoročně výborné podmínky k lyžování a snowboardingu.

Plan de Corones – Kronplatz

Vrchol Plan de Corones – Kronplatz je současně špičkovým lyžařským střediskem, ležícím v Dolomitech v severní Itálii. Na hranice s Rakouskem je to odsud jen něco málo přes 20 kilometrů. Kronplatz je jedním z nejlepších lyžařských středisek v celé Evropě. Tato jediná hora se může pyšnit více než 100 kilometry sjezdovek všech stupňů obtížnosti.

Vrchol Plan de Corones nabízí úžasný výhled výšky 2.275 metrů nad mořem. Již několik dekád je považován za skvělou destinaci všech milovníků zimních sportů. Na Kronplatzu je v provozu široká škála přepravních zařízení a další lyžařské infrastruktury. K nim patří gondoly i sedačkové lanovky, lyžařské školy a třeba i půjčovny lyží. Výbavu si tady můžete půjčit za vcelku rozumné ceny. Návštěvníci tady mohou využívat moderní restaurace a bary, stejně jako se věnovat dalším après-ski aktivitám.

Passo del Tonale

Horské sedlo Passo del Tonale je mezi českými lyžaři jedním z nejoblíbenějších lyžařských středisek v Itálii. Nalézá se asi 40 kilometrů od Švýcarska, na hranici mezi Lombardií a Trentino – Alto Adige. Nabízí úžasný výhled na více než 30 blízkých i vzdálenějších vrcholů, dosahující výšky až 3.000 metrů. Středisko nabízí rozmanité sjezdovky všem lyžařům i snowboardistům v nadmořské výšce od 1.900 do 3.000 metrů nad mořem.

Kromě působivé scenérie a sjezdovek, vhodných na lyžování všech úrovní lyžařských dovedností, poskytuje Passo del Tonale svým návštěvníkům i přístup k modernímu vybavení a turistickému zázemí. K němu patří dobře vybavené hotely i restaurace, nabízející tradiční italskou kuchyni. Hosté si tady mohou užít i další volnočasové aktivity, jakými jsou jízda na sněžných skútrech, jízda se psím spřežením nebo dokonce bruslení. A při tom všem se mohou zároveň kochat nádhernými výhledy na hory.

Val Gardena

Údolí Val Gardena je jednou z nejznámějších lyžařských oblastí v Itálii. Srdce svých návštěvníků si získává dechberoucími výhledy a vzrušujícími volnočasovými aktivity. Val Gardena se rozkládá v regionu Dolomity v severní Itálii. Je ideálním místem pro každého lyžařského nadšence, který chce v Itálii blíže prozkoumat její zasněžené vrcholky a užít si vzrušující sjezdy po sjezdovkách. S více než 80 kilometry lyžařských tratí a rozsáhlou sítí vleků si návštěvníci ve Val Gardeně mohou vybrat z celé řady sjezdových tratí.

Kromě lyžování nabízí Val Gardena aktivním jedincům spoustu dalších zimních aktivit. K nim se řadí výlety na sněžnicích, sáňkování, bruslení a běh na lyžích. Tato oblast je též vyhlášená rozmanitým výběrem restaurací a barů, stejně jako útulnými horskými chatami. V nich si mohou hosté příjemně odpočinout po dni stráveném na sjezdovce.

Cortina d’Ampezzo

V Dolomitech na severu Itálie je k nalezení jedno z předních lyžařských středisek v zemi, Cortina d’Ampezzo. Tato top destinace nabízí dechberoucí výhledy na majestátní krajinu a její sjezdovky jsou jako stvořené k jízdě všech dovednostních úrovní lyžařů i snowboardistů. Ať už jste začátečník, nebo zkušený a vyježděný profík, Cortina d’Ampezzo má co nabídnout každému.

Toto ikonické středisko je místem s více jak 50 kilometry sjezdovek. Najdete tady náročné svahy s boulemi i široké a otevřené bulváry, vhodné pro začátečníky. Díky své poloze vysoko v horách se může Cortina taktéž pochlubit jedněmi z nejlepších sněhových podmínek v Evropě. Mnoho vleků, rozmístěných v pěti různých oblastech, zajišťuje snadný přístup ke skvělému lyžařskému terénu.

Cervinia – Breuil

Pokud jste nadšenci do lyžování a chcete z blízka prozkoumat nejlepší lyžařská střediska v Itálii, pak by Cervinia a Breuil neměla na všem seznamu chybět. Tato dvě lyžařská střediska, rozkládající se v regionu Aosta na severozápadě Itálie, nabízejí jedny z nejúchvatnějších výhledů na hory v kombinaci s náročnými sjezdovkami, jaké Evropa může nabídnout.

Cervinia je známá svými perfektně upravenými sněhovými pláněmi, malebnými výhledy a bezkonkurenčními sjezdovkami. S více než 150 kilometry tratí, od jednoduchých až po expertní, si lyžaři mohou vybrat jimi požadovanou obtížnost. A zároveň si během jízdy užívat jedinečné výhledy na horu Matterhorn. Zdejší après-ski aktivity zahrnují kupříkladu relaxaci v jedné z mnoha restaurací, nebo si dopřejte nákupy v některém z místních butiků.

San Martino di Castrozza

Městečko San Martino di Castrozza se mezi vyznavači sjezdového lyžování řadí k žádaným zimním střediskům v Itálii. Obec leží v pohoří Prealpi v Trentinu a nabízí vhodné lyžařské terény por každého. Od naprostých začátečníků až po pokročilé a zkušené sjezdaře. Hezké okolní panorama, kvalitní lyžařská infrastruktura a blízkost sjezdovek dělá ze San Martino di Castrozza skvělou volbou k prožití příjemné lyžařské dovolené v Itálii.

Lyžařská sezóna trvá v San Martinu obvykle od konce listopadu do začátku dubna. Turisté, ubytovaní v městečku, budou mít k dispozici širokou škálu sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Lanovky a vleky tady dokážou návštěvníky rychle a snadno vyvézt vzhůru na svahy. Čas, strávený na sjezdovkách, tak mohou využít na maximum. V obci je v provozu také několik restaurací, nabízejících vynikající jídlo a nápoje.

Val di Fiemme

Val di Fiemme je alpské údolí v severní části italského regionu Trentino. Oblast je známá svými lyžařskými středisky daleko za hranicemi samotné Itálie. Údolí nabízí rozmanité sjezdařské terény lyžařům a snowboardistům všech úrovní. Prohánět se tady mohou na náročných tratích i freeridových svazích stejně jako pilovat své dovednosti na mírných začátečnických sjezdovkách. Oblast Val di Fiemme je taktéž oblíbená u rodin s dětmi. Důvodem je široká nabídka aktivit na svazích i mimo ně, včetně například sáňkování či výletů na sněžnicích.

Lyžařská oblast Val di Fiemme se může pochlubit více než 100 kilometry upravených sjezdových tratí. Ty jsou situovány ve dvou hlavních skiareálech Alpe Cermis a Monte Pavione. Lanovky a lyžařské vleky tady vyvezou návštěvníky do maximální nadmořské výšky 2.400 metrů nad mořskou hladinu. Při jízdě dolů si pak mohou sjezdaři vychutnat úžasný výhled na Dolomity. Lyžařské školy ve Val di Fiemme nabízejí lekce dospělým i dětem. Zakoupit můžete i balíčky, zahrnující nejen kurzovné, ale i zapůjčení vybavení a skipas.

Alpe di Siusi

Náhorní plošina Alpe di Siusi, kterou najdete v srdci úchvatného pohoří Dolomity v severní Itálii, je skutečně senzační lyžařskou destinací. Se svými dechberoucími výhledy a širokou nabídkou sjezdovek je Alpe di Siusi jedním z nejžádanějších lyžařských středisek v celé Itálii. Díky unikátní poloze celé oblastí tady lyžování nabízí jedinečný zážitek každému z jeho návštěvníků.

Středisko Alpe di Siusi se může pochlubit sítí sedačkových lanovek a vleků, které obsluhují na 65 kilometrů sjezdovek. Lyžuje se tady ve výškách od 1800 metrů až do 2.200 metrů. Spousta širokých a technicky nenáročných sjezdovek sem láká na lyžování rodiny s malými dětmi. Které určitě ocení i další možnosti zábavy, jako je například jízda na sáňkách. K dispozici je tady hned několik drah.