Francie

Francouzská zimní říše divů

Francouzské Alpy jsou zimní říší divů pro všechny, kdo hledají skutečné lyžařské zážitky a vzrušení. S krásnými zasněženými vrcholky není divu, že se sem lyžaři každoročně sjíždějí z nejrůznějších koutů Evropy. Lyžování ve Francii se opravdu nic nevyrovná. Co si také přát více? Nekonečné bílé zasněžené pláně, čerstvý horský vzduch a jedinečné výhledy po okolí dodají každému z lyžařů novou energii a vitalitu.

Není důležité, zda patříte mezi experty na lyžování, nebo s lyžemi teprve začínáte. Sjezdovky ve Francii uspokojí všechny úrovně lyžařských znalostí i dovedností. Pokud budete mít zájem, můžete během své zimní dovolené ve Francii třeba i absolvovat lekce lyžování pod vedením zkušených profesionálních instruktorů. V případě, že se rozhodnete odjet na lyže do francouzských Alp, můžete si být jisti, že se váš pobyt ve Francii stane bezpochyby obohacujícím a nezapomenutelným zážitkem. Tak na co ještě čekáte? Sbalte si kufry, popadněte lyže a vydejte se do francouzských Alp, ideální destinace pro každého, kdo hledá opravdovou zimní zábavu.

Dostupné lyžování

Jen málokterá lyžařská destinace může konkurovat francouzským Alpám. Francie bývá, jako jedna z prvních destinací, v hledáčku všech, kdo hledají dokonalé lyžařské vyžití. Tento žádaný region, rozkládající se v jihovýchodní Francii, má jedny z nejlepších lyžařských středisek v celé Evropě. Francie se může pochlubit působivými výhledy při lyžování a nejvyššími nadmořskými výškami, ve které mohou lyžaři doufat.

Máte obavy, že na lyžování ve Francii vám nebudou stačit prostředky? Nemusíte se bát. Zimní dovolená ve francouzských Alpách vám peněženku určitě nezruinuje. Dokonce se říká, že pokud hledáte cenově dostupnou lyžařskou dovolenou, pak je nejlepší možností cesta do Francie. Zvláště pokud vás zajímá kvalita a zároveň cenová dostupnost. Nevýhodou lyžování ve Francii je její vzdálenost od České republiky.

Dobrodružství mimo sjezdovky

Dobrodružství mimo sjezdovky je skvělým způsobem, jak posunout vaši lyžařskou dovolenou ve Francii ještě na vyšší úroveň. Pokud hledáte adrenalin, lyžování mimo sjezdovky ve francouzských Alpách může být přesně to, co potřebujete. Francouzské Alpy nabízejí jedny z nejlepších lyžařských podmínek a terénů k lyžování mimo sjezdovky. Se svými rozlehlými horskými pásmy, prachovým sněhem a náročným terénem poskytuje jedinečný freeride zážitek, který ve vás rozhodně zanechá vzpomínky na celý život.

Vzrušení z nedotčených svahů nebo sjíždění úzkých skalních soutěsek může být vzrušující i zároveň obohacující. Lyžování ve Francii mimo vyhlášená lyžařská střediska umožňuje lyžařům dostat se na některé z nejúžasnějších neupravovaných tratí v Evropě. Na rozdíl od upravovaných tratí známých zimních středisek vyžadují freeride trasy o něco více dovedností a zkušeností. A také pozornosti, neboť každý panenský svah nabízí jiné podmínky k lyžování v závislosti na počasí a sněhové pokrývce.

Nádherné francouzské Alpy

Lyžování ve Francii je již několik dekád oblíbenou zimní aktivitou mezi milovníky outdooru a sportů pod širým nebem. Francouzské Alpy nabízejí jedny z nejlepších sjezdovek nejen v evropském, ale dokonce celosvětovém měřítku. Vysoká nadmořská výška a dostatek přírodního sněhu posune vaše lyžování na vyšší úroveň. S rozlehlými horskými pásmy a prvotřídními zimními středisky není divu, že je tato oblast často označována jako jedna z nejžádanějších evropských lyžařských destinací.

Francouzské Alpy se mohou pochlubit četnými lyžařskými středisky s desítkami sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Tratě jsou dobře udržované a pravidelně upravované po celou lyžařskou sezónu. Od Val D’Isere po Meribel a Chamonix, ve Francii si každý sjezdař najde skiareál, jenž bude splňovat právě jeho přání a požadavky. Ať už hledáte široké, otevřené a upravené sjezdovky, nebo náročný terén mimo značné tratě, ve Francii najdete obojího dostatek.

Zimní království lyžování

Horské oblasti v jihovýchodní části Francie jsou místem, kde si můžete tuto zemi parádně užít i během chladnějších zimních měsíců. Francouzské Alpy nabízejí špičkové podmínky k lyžování na evropském kontinentu s desítkami zimních středisek. Možnosti sjezdového lyžování v nich sahají od začátečnických sjezdovek až po náročné terény, vhodné spíše k jízdě pokročilejších lyžařů. Milovníci lyžování mohou při návštěvě Francie blíže poznat nejen zasněžené hory, ale třeba i rustikální horské vesničky či malebná údolí.

Od Chamonix na severu po skiareál Isola 2000 na jihu, francouzská lyžařská střediska mají co nabídnout každému z návštěvníků Francie, kteří sem přicestují během zimní lyžařské sezóny. Z půvabného alpského městečka Chamonix se dostanete na některé z nejvyšších evropských vrcholů. Po jejich svazích se dolů do údolí vinou desítky sjezdovek všech stupňů obtížnosti. V oblasti Isola 2000 si zase můžete užívat slunné svahy s úchvatnými výhledy a také vynikající svahy mimo upravované sjezdovky.

Odhalení kouzla Pyrenejí

Nikdo asi nepochybuje o tom, že lyžování ve francouzských Alpách je fantastickým způsobem, jak na zasněžených horách strávit parádní zimní dovolenou. Kdo by však ve Francii hledal něco trochu jiného, měl by zvážit cestu do Pyrenejského pohoří. Objevování kouzla Pyrenejí, ležících mezi Francií a Španělskem, zatím patří spíše k tajným tipům jedinců, kteří vyhledávají něco jedinečného a mimo zaběhlé koleje. Ovšem díky zvlněným kopcům a úchvatným výhledům je snadné pochopit, že se tento region postupně stává stále oblíbenějším cílem jak mezi lyžaři, tak i snowboardisty.

Pyreneje nabízejí jedny z nejrozmanitějších lyžařských terénů v Evropě. A to včetně lyžařských středisek s prvotřídním vybavením a sjezdovkami, vhodnými jak k lyžování začátečníků, tak i pokročilých sjezdařů. Od alpského lyžování na dobře upravených sjezdovkách až po freeride mimo sjezdovku na prašanových pasekách. V Pyrenejích se vždy najde něco, co zajistí, že si návštěvníci tohoto koutu Francie odvezou nezapomenutelný zážitek.

Zimní pěší turistika

Procházka zimními francouzskými Alpami je taktéž skvělou možností, jak prozkoumat a blíže poznat dechberoucí krásu jednoho z nejmajestátnějších evropských horských pásem. Alpy ve Francii, v nichž se tyčí některé z nejvyšších vrcholů Evropy, nabízejí množství svěžího a neokoukaného terénu a přírodních divů, které lze dobře prozkoumat pěšky. Od horských průsmyků s úžasnými výhledy až po zasněžené alpské louky. Zimní turistika ve Francii poskytuje jedinečné dobrodružství všem outdoorovým nadšencům i milovníkům nespoutané přírody.

Jedinci, kteří v zimě hledají nezapomenutelnou cestu ve francouzských Alpách, jsou k dispozici desítky turistických tras. Od nenáročných začátečnických túr, vhodných pro rodiny s dětmi, až po náročnější treky, trvající několik dní nebo dokonce týdnů. Ať už dáváte přednost sólo pěší turistice, nebo se rádi připojíte ke skupině s průvodcem, ve Francii budete mít spoustu možností, jak si zimní turistiku užít.

Vrchol Mont Blanc

Velká Bílá, tedy Mont Blanc, je nejvyšší horou západní Evropy. Vrchol leží v nadmořské výšce 4.696 metrů. Lyžování na jeho severním úbočí je bezpochyby zážitkem jako žádný jiný. Za jasných dnů se můžete kochat dechberoucími výhledy na Francii, Itálii a dokonce i Švýcarsko. Cesta vzhůru začíná v lyžařském středisku Chamonix. Chamonix je však pouze jedním z mnoha středisek, nacházejících se na úpatí Mont Blanc. Odtud se vydejte lanovkou vzhůru.

Zimní střediska

Skryté poklady francouzských Alp jen čekají na svá objevení. Od rozlehlých lyžařských středisek, jakým je třeba Chamonix a Les Trois Vallées, až po menší, méně frekventované oblasti, mezi něž se řadí kupříkladu Val d’Isère. Ve Francii mohou lyžaři najít řadu nedotčených svahů, co se mohou pochlubit neuvěřitelnými panoramatickými výhledy. Ale člověk nemusí být vášnivým lyžařem, aby si užil krásy této oblasti. Ti, kteří v této majestátní horské oblasti hledají klidnější aktivity, tady najdou množství dalších aktivit.

Od malebných vesniček, jakými jsou třeba Morzine a Megève, až po vrcholky Mont Blanc a Aiguille du Midi, mají návštěvníci francouzských Alp možnost objevovat zdejší úžasnou krajinu. Milovníci přírody mohou prozkoumávat tento region pěšky nebo na běžkách a přitom si na každém kroku vychutnávat úchvatné alpské scenérie.

Jedinečná krajina

Region francouzských Alp je místem, kde je možné spatřit jedny z nejkrásnějších krajin v Evropě. Oblast je vyhledávaným místem mezi milovníky lyžování a snowboardingu. Ve francouzských Alpách je roztroušeno mnoho moderních lyžařských středisek. Ta se mohou pochlubit vzrušujícími a velkolepými sjezdovkami, stejně jako prvotřídním vybavením. Lyžování v této části Francie umožňuje dobrodruhům zařádit si na čerstvému prachovému sněhu, který se tady každý rok drží až do dubna nebo května. Ve většině středisek jsou navíc k dispozici lyžařští instruktoři, kteří vám pomohou zajistit, aby vaše zimní dovolená ve Francii byla stejně bezpečná jako zábavná.

Trocha historie

Pokud hledáte zajímavou destinaci pro zimní dovolenou, zkuste francouzské Alpy. Na území Francie jsou k nalezení některá z nejznámějších světových lyžařských středisek, nabízející úchvatné výhledy a nepřekonatelné lyžařské zážitky. Je tu něco pro skutečně každého. Od prašanových svahů pro odvážné až po útulné vesničky, krčící se mezi majestátními vrcholy.

Prozkoumejte zdejší starobylé vesnice, zastrčené v tomto alpském ráji. Historie mnoha z nich sahá staletí zpět. Se svými klikatými dlážděnými uličkami a tradičními opevněnými zdmi jsou tyto vesnice podivně zamrzlé v čase. Užijte si kousek francouzského venkovského života při toulkách po zasněžených náměstích, lemovanými místními butiky a bistry. Ochutnejte regionální speciality, jako je fondue nebo tartiflette z místních brambor, smetany a slaniny To vše pak zalijte sklenkou vin chaud (svařeného vína).

Bílé kouzlo

Není sporu o tom, že francouzské Alpy jsou ideální dovolenkovou destinací všech milovníků lyžování. Klouzejte po alpských svazích a zažijte okouzlující pocit bílé magie, když projíždíte skrze některé z nejúžasnějších krajin v Evropě.

Na lyžování ve Francii je něco zvláštního. S množstvím lyžařských středisek je tu něco pro každého sjezdaře. Bez ohledu na úroveň dovedností či preferencí. Nabízí se tady nejrůznější terény, od pohodových sjezdových tratí až po vzrušující svahy mimo upravované sjezdovky. Od Chamonix pod vrcholem Mont Blanc až po Les Trois Vallées, jednu z největších lyžařských oblastí na světě, nabízí každé středisko jedinečný mix výjimečných podmínek k lyžování s neuvěřitelnou atmosférou, která ve vás zůstane už navždy. Připravte se na nezapomenutelný zážitek až budete prozkoumávat krásná údolí, zvlněné svahy a zasněžené vrcholky při sjezdu touto zimní říší divů.

Představte si sami sebe, jak sjíždíte prašan na bílých svazích francouzských Alp. Svítí slunce, jiskří sníh a ve vzduchu je chlad. Lyžování tady poskytuje nebývalý pocit svobody. Horské vesnice pak nabízejí spoustu zážitků après – ski. Jako byste před očima viděli útulné horské chaty s teplými krby a podávanými horkými nápoji.

Typické chalety

Málokterý cestovatelský zážitek je tak kouzelný a nezapomenutelný, jako lyžařský pobyt v Alpách ve Francii. Majestátní horské štíty a svěží čerstvý vzduch vás tady bude vítat každé ráno. Člověk se tady často nemůže ubránit úžasu nad touto úchvatnou destinací. A nezapomeňte na útulné chatky, schované mezi vší tou krásou. Kouzlo horské chaty je nezbytnou součástí každé alpcké lyžařské dovolené. Přestože se na první pohled může zdát ubytování na horách nepodstatné, dodá vašemu zážitku svůj jedinečný nádech.

Pobyt v jednom z těchto tradičních dřevěných domů umožňuje návštěvníkům sblížit se s místní kulturou a životním stylem, obdivovat překrásné výhledy z jejich balkonů nebo si dopřát hrnek horkého čaje nebo kakaa u otevřeného ohně.

Některá z francouzských zimních středisek

Les Trois Vallées (Tři údolí)

Lyžařský region Les Trois Vallées, známý také jako Tři údolí, je jedním z nejznámějších, a možná dokonce nejznámějším, lyžařským střediskem ve Francii. Tato oblast se nachází v regionu Savojsko v jihovýchodní Francii a skládá se z celkem 8 samostatných středisek. Ta jsou navzájem propojena působivými 600 kilometry sjezdovek. Tato skutečnost dělá ze Třech údolí jednu z největších vzájemně propojených lyžařských oblastí nejen ve Francii, ale dokonce na celém světě.

Les Trois Vallées nabízí každému ze svých návštěvníků něco. Bez ohledu na lyžařské schopnosti a dovednosti. Začátečníci mohou využít široké nabídky technicky nenáročných sjezdovek, zkušenější lyžaři pak mohou na náročnějších sjezdovkách posouvat své limity. Tato oblast také poskytuje několik skvělých příležitostí k jízdě mimo sjezdovky. Ty jsou skvělou možností, jak mohou milovníci vzrušení blíže prozkoumat nedotčený terén a zdejší vyhlášená prašanová pole.

Chamonix

Francie je bezpochyby jednou z nejlepších destinací, kde můžete strávit parádní lyžařskou dovolenou. A Chamonix je jejím srdcem. Toto alpské městečko, nacházející přímo na hranici mezi Francií a Švýcarskem, se může pyšnit asi nejkrásnějšími alpskými scenériemi, jaké si lze vůbec představit. S nádhernými zasněženými horami, hlubokými údolími a hustými lesy, které jsou v zimě pokryty bílou sněhovou pokrývkou, není divu, že je Chamonix tak oblíbené mezi lyžaři z celého světa.

Zdejší sjezdovky nabízejí sjezdařům široké možnosti užít si jejich oblíbený zimní sport. Najdete tady dlouhé a upravené tratě k pohodovému sjezdovému lyžování i svahy mimo sjezdovky s množstvím nedotčeného prachového sněhu. Dá se tady dokonce lyžovat ve výšce nad 3.000 metrů! Díky řadě restaurací, rozesetých po úbočích hor, si můžete mezi lyžováním udělat příjemné přestávky nebo si odpočinout u oběda s úžasnými výhledy jako bonus.

Les Arcs

Oblast Les Arcs se nachází v regionu Savojsko ve francouzských Alpách a svým návštěvníkům nabízí řadu aktivit. Díky svým sjezdovkám ve vysoké nadmořské výšce poskytuje jedny z nejlepších lyžařských a snowboardových zážitků v celé Francii. Moderní infrastruktura zahrnuje síť vleků, jež vás vyvezou až do nadmořské výšky 2.200 metrů. Odtud budete mít úchvatný výhled na údolí Tarentaise. Kromě toho je tady k dispozici spousta restaurací, barů a obchodů spolu s vybavením. Můžete navštívit vyhřívané bazény, sauny a jacuzzi, místa ideální k relaxaci po celém dni na sjezdovce. Kromě sjezdového lyžování a snowboardingu se v Les Arcs můžete věnovat i třeba běhu na lyžích a heliskiingu.

Portes du Soleil

Lyžařská střediska v oblasti Portes du Soleil na hranici Francie a Švýcarska jsou skutečným rájem lyžařů. Tato lyžařská střediska jsou k nalezení v regionu Haute-Savoie a nabízí množství sjezdovek, na kterých se budou dobře bavit všichni lyžaři. Od začátečníků po experty, v této oblíbené destinaci zimních sportů si svůj oblíbený svah najde každý.

Oblast tvoří 12 samostatných lyžařských středisek, která spojuje přes 650 kilometrech sjezdovek a 200 vleků. Ty se táhnou se přes území Francie a Švýcarsko. Díky tomuto lyžařskému propojení mohou lyžaři snadno blíže prozkoumat více než jedno středisko během jediného dne. A užít si při tom dechberoucí alpskou scenérii z různých úhlů. Kromě toho se dá v Portes du Soleil vyzkoušet mnoho dalších aktivit. K nim patří jízda na sněžnicích, sáňkování, lezení na ledu, paragliding a další.

Les Deux Alpes

Les Deux Alpes je jedním z nejžádanějších lyžařských středisek ve Francii. Každoročně sem přijíždějí tisíce návštěvníků kvůli prvotřídním lyžařským možnostem a neuvěřitelné scenérii. Les Deux Alpes se nachází v departementu Isère v jihovýchodní Francii a nabízí lyžařům na výběr pestrou škálu sjezdovek. Má dokonce ledovec, jenž umožňuje lyžování po celý rok.

Samotné středisko je známé svou přátelskou atmosférou a živou après – ski scénou. V zimním období se dá zajít do řady restaurací, barů a obchodů, které uspokojí každý rozpočet. Kromě toho je v blízkosti sjezdovek k dispozici spousta ubytování. Návštěvníci si tady tak mohou užít skutečný čas na horách, aniž by museli na sjezdovky cestovat někam daleko.

Tignes, Val d’Isère

Tignes a Val d’Isère jsou bezpochyby dvě z top 10 lyžařských středisek ve Francii. Obě najdete v srdci francouzských Alp a svým návštěvníkům nabízejí lyžařské zážitky světové úrovně. Ty jsou důvodem, které sem každou zimu přitahují návštěvníky z celého světa. Tignes je známé svou nádhernou scenérií a dlouhou sněhovou sezónou, zatímco Val d’Isère se proslavilo svými prvotřídními sjezdovkami s něčím pro všechny lyžaře. Obě střediska mají vynikající infrastrukturu a moderní vybavení. I díky němu si tady může užit luxusní zimní dovolenou.

Středisko Tignes leží v nadmořské výšce kolem 2.150 metrů. To umožňuje jeho návštěvníkům kochat se úchvatnými výhledy do údolí pod nimi. A také si užít spoustu slunečního svitu i v zimním období. Kdo hledá nezapomenutelný lyžařský zážitek, měl by rozhodně zvážit návštěvu těchto dvou velkolepých francouzských lyžařských středisek.

Orcières 1850

Středisko Orcières 1850 proslulo daleko za hranicemi Francie svým neuvěřitelným lyžováním a působivou alpskou scenérií. Tento resort se rozkládá v blízkosti města Orcières – Merlette v jižní části francouzských Alp. Svým návštěvníkům nabízí prvotřídní lyžařské terény, plně srovnatelné s evropskou špičkou. S téměř 50 kilometry značených sjezdovek všech stupňů obtížnosti je Orcières 1850 perfektním místem pro všechny nadšence do nejrůznějších zimních sportů.

Skiareál nabízí moderní přepravní zařízení, jako jsou sedačkové lanovky a gondoly. Ty usnadňují přístup téměř na jakékoli místo v rámci lyžařského areálu. Kromě sjezdového lyžování si tady návštěvníci mohou užít také další aktivity, jako je běh na lyžích, výlety na sněžnicích anebo jízda se psím spřežením.

Alpe d’Huez

Alpe d’Huez a má zaslouženou pověst špičkového střediska hlavně díky prvotřídním lyžařským podmínkám světové úrovně. Oblast se nachází ve francouzských Alpách nedaleko Grenoble a je známá svou značnou nadmořskou výškou. Ta je zárukou bohaté sněhové pokrývky a konzistentních povětrnostních podmínek po celou zimní sezónu. Kromě velkolepé alpské scenérie nabízí Alpe d’Huez také jedny z nejlepších après – ski aktivit ve Francii. Ať už si chcete odpočinout po dlouhém dni v blízkosti sjezdovek, nebo plánujete užít si párty až do noci, toto živé letovisko má co nabídnout každému.

Středisko Alpe d’Huez se může pochlubit působivým výběrem sjezdovek a moderní lyžařskou infrastrukturou. Zasněžovací zařízení tu zajišťují skvělé lyžování po celou zimní sezónu. Nebudou se tady ale nudit ani ti, kdo dávají přednost běžeckému lyžování. Na běžce na lyžích tu čeká spousta tras k prozkoumání.

Serre Chevalier

Serre Chevalier je lyžařským střediskem v jižní Francii a může se pochlubit velice rozmanitými terény pro lyžaře i snowboardisty. Od dlouhých a denně upravovaných sjezdovek až po strmé svahy a vysokohorské ledovce. Serre Chevalier má co nabídnout každému, kdo chce načerpat adrenalin při lyžování nebo snowboardingu.

Oblast Serre Chevalier zahrnuje působivých 120 kilometrů svahů, zasahujících do čtyř vesnic: Chantemerle, Villeneuve, Brianconnet a La Salette. Díky slunečnému počasí a skvělým lyžařským terénům není divu, proč je toto středisko tak oblíbené mezi milovníky lyžování a snowboardu.

Avoriaz

Lyžařské středisko Avoriaz je perfektní destinací pro ambiciózní lyžaře a snowboardisty. Toto malebné středisko se nachází v srdci lyžařské oblasti Portes du Soleil. Lyžařům nabízí dechberoucí alpské výhledy a vynikající podmínky k lyžování a snowboardingu. Se sjezdovkami ve vysoké nadmořské výšce, velkolepým terénem mimo sjezdovky a moderním systémem lanovek je snadné pochopit, proč je Avoriaz jedním z předních francouzských lyžařských středisek. A to už od prvního otevření svých sjezdovek v roce 1966.

Samotná vesnice Avoriaz je jakousi říší divů bez aut. Dřevěné horské chaty jí pak dodávají jedinečné kouzlo. Najdete tady množství obchodů, restaurací a barů, stejně jako hotely a apartmány pro návštěvníky, kteří hledají ubytování v této kouzelné části francouzských Alp.

Kouzelné francouzské Alpy

Alpy jsou bezesporu jedním z nejkouzelnějších míst na zemi. Rozkládají se na území o délce, přesahující 600 kilometrů. V Alpách ve Francii najdete některá z nejlepších světových lyžařských středisek, nabízejících jedinečný zimní zážitek, jenž se nepodobá žádnému jinému. Od začátečnických sjezdovek až po náročné černé tratě, jež jsou výzvou i pro ty nejzkušenější lyžaře. Ve francouzských Alpách si každý lyžař najde to své.

Pokud hledáte výjimečnou lyžařskou dovolenou, francouzské Alpy by měly být vaší první volbou. Ať už plánujete rodinnou zábavu nebo extrémní sportovní dobrodružství, zdejší střediska vám poskytnou spoustu zábavy i mimo sjezdovky. Včetně lázní, bazénů a dalších nabízených aktivit. A ti, co hledají maximální luxus, se mohou vypravit do prestižních francouzských zimních středisek.